11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

   

  11 listopada 2020 roku obchodzimy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  roku 1918 nasi przodkowie, po 123 latach życia w niewoli, mogli cieszyć się upragnioną wolnością.

  Dlaczego Polska stanęła nad przepaścią?

   Rys historyczny.

  Rok 1772 to tragiczny rok w naszej historii, data I rozbioru Polski. Haniebny układ na mocy, którego trzej nasi sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria dokonały podziału części ziem polskich, fakt ten został zatwierdzony przez sejm polski.

  Potem przyszedł II - 1793 i III - 1795 rozbiór i całkowita utrata niepodległości. Polska zniknęła z mapy Europy. Nie zniknęli jednak Polacy, którzy przez ponad sto lat walczyli o odzyskanie swojej ojczyzny.

  Dowodem niezłomności Polaków w walce były kolejne powstania: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie i największe z powstań narodowych – styczniowe. Wszystkie zakończyły się klęską, a po ich upadku Polaków dotykały represje ze strony zaborców. Wielu z nich wywieziono na Sybir, nigdy nie ujrzeli ojczystej ziemi.

  Wybuch I wojny światowej w roku 1914 sprawił, iż w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. Po raz pierwszy w historii zaborcy stanęli po dwóch stronach barykady: Rosja przeciwko Austrii i Niemcom. Ale ten fakt stanowił również tragedię dla Polaków, którzy walczyli w armiach zaborców i zmuszeni byli strzelać do siebie.

  Polacy szli na wojnę wierząc, że spełnią się ich marzenia. Chcieli mieć ojczyznę niepodległą. Tworzyli partie i stronnictwa. Działało wielu patriotów, a wśród nich politycy i wojskowi: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski.

  10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy, entuzjastycznie witany przez Polaków, Józef Piłsudski. 11 listopada objął władzę cywilną i wojskową. W tym samym dniu Niemcy podpisały kapitulację co oznaczało koniec wojny i wolną Polskę.

   

  Nie zginęła ! Zmartwychwstała ! Mimo wrogich burz
  Wsta
  ła wielka i wspaniała w blasku jasnych zórz.

   

  Dzięki odwadze i determinacji naszych przodków możemy dzisiaj podziwiać piękno polskiej przyrody, dorobek przeszłych pokoleń oraz pomniki przyrody i zabytki.

  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z naszej szkoły przygotowały plakaty, które z wielką radością prezentujemy.

  Dziękujemy za zaangażowanie!

  Please publish modules in offcanvas position.

  Free Joomla! templates by Engine Templates